فرزکاری با دستگاه CNC (دستگاه فرز سی ان سی )

دستگاه فرز CNC یا فرز کنترل عددی رایانه ، یک فرآیند ماشینکاری است که از کنترل های رایانه ای و چرخش ابزارهای برش چند نقطه ای استفاده می کند تا به تدریج مواد را از قطعه کار خارج کرده و یک قسمت یا محصول طراحی شده را بطور خودکار تولید کند. این فرایند برای ماشینکاری طیف گسترده ای از مواد، از جمله فلز، پلاستیک، شیشه و چوب و تولید انواع قطعات و محصولات طراحی سفارشی مناسب است.

فرزکاری | فرز cnc | دستگاه فرز سی ان سی

چندین قابلیت زیر چتر خدمات ماشینکاری دقیق CNC ، از جمله فرآیندهای مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی و حرارتی ارائه می شود. فرز CNC یک فرآیند ماشینکاری به همراه حفاری، چرخش و انواع دیگر ماشینهای پردازشی است، به این معنی که مواد از طریق ابزار مکانیکی مانند اقدامات ابزارهای برش دستگاه فرز از قطعه کار خارج می شوند.
در این مقاله به فرآیند فرز CNC سی ان سی، به تشریح اصول اولیه این فرآیند و اجزای سازنده و ابزار دستگاه سی ان سی پرداخته شده است. علاوه بر این، این مقاله به بررسی کارهای مختلف فرزکاری می پردازد و گزینه های دیگری برای فرآیند فرز CNC ارائه می دهد.

بررسی اجمالی فرآیند فرز CNC (سی ان سی)

مانند اکثر فرآیندهای ماشینکاری CNC مکانیکی معمولی، فرآیند فرز CNC از کنترل های رایانه ای برای کار و دستکاری ابزارهای دستگاهی که مواد برش داده شده و شکل می گیرند نیز استفاده می کند. علاوه بر این، این روند از همان مراحل اصلی تولیدی که کلیه فرآیندهای ماشینکاری CNC انجام می دهند، پیروی می کند از جمله:

  • طراحی مدل CAD
  • تبدیل مدل CAD به یک برنامه CNC
  • تنظیم دستگاه فرز CNC

اجرای عملیات فرزکاری

فرآیند فرز با ایجاد یک قسمت از قطعات CAD 2D یا ۳D آغاز می شود. سپس طرح تکمیل شده جهت سازگاری فرمت با CNC توسط نرم افزار CAM به یک برنامه دستگاه CNC تبدیل می شود که اقدامات دستگاه و حرکات ابزار در سراسر قطعه کار را دیکته می کند. قبل از اینکه اپراتور برنامه CNC را اجرا کند، آنها دستگاه فرز را با قرار دادن قطعه کار روی سطح کار دستگاه (میز کار) یا دستگاه نگهدارنده کار آماده می کنند و ابزارهای فرز را روی اسپیندل متصل می کنند. برای فرآیند فرز سی ان سی از ماشینهای فرز افقی یا عمودی CNC استفاده می کند. هنگامی که دستگاه آماده است. اپراتور برنامه را از طریق رابط دستگاه راه اندازی می کند و باعث می شود دستگاه عملیات فرزکاری را انجام دهد.

با شروع فرآیند فرز سی ان سی، دستگاه چرخش ابزار برش را با سرعتی که تا هزاران دور در دقیقه می رسد شروع می کند. بسته به نوع دستگاه فرز مورد استفاده و الزامات برنامه فرز، دستگاه اقدامات مختلفی را برای تولید برش های لازم روی قطعه کار انجام می دهد.

به طور کلی، فرز به عنوان یک فرآیند ثانویه یا اتمام برای قطعه کار ماشینکاری شده مناسب است. با این حال، این فرایند همچنین برای شکل دادن یک قطعه از ابتدا تا انتها استفاده می شود. در هر دو حالت، فرآیند فرز به تدریج مواد را حذف می کند تا شکل و فرم مورد نظر قسمت را تشکیل دهد. اول، ابزار قطعات کوچک (یعنی تراشه ها) را قطع می کند تا قطعه کار شکل و فرم تقریبی مورد نظر را بگیرد. سپس قطعه کار با دقت بسیار بالاتر فرآیند فرز را ادامه می دهد تا فرم قطعه را با مشخصات دقیق آن به پایان برساند.

به طور معمول ، یک قسمت تکمیل شده برای دستیابی به دقت و تلرانس مطلوب، به چندین ماشین کاری نیاز دارد. برای قطعات پیچیده تر از نظر هندسی، برای تکمیل فرایند ساخت ممکن است برای ساخت قطعه، چندین دستگاه مورد نیاز باشد. فرز سی ان سی یک فرآیند ماشینکاری مناسب برای تولید قطعات با دقت بالا، تلرانس بسته در نمونه های مختلف قطعات می باشد.

دستگاه cnc (سی ان سی )