دستگاه های CNC ( سی ان سی )

امروزه، ماشین های کنترل عددی رایانه ای (CNC) تقریباً در همه جا، از مغازه های کاری کوچک در جوامع روستایی گرفته تا شرکت های بزرگ در مناطق شلوغ شهری، یافت می شوند. به راستی که، بخش های تولیدی وجود ندارد که به نوعی با کاری که دستگاه CNC (سی ان سی ) می تواند انجام دهد، تحت تأثیر قرار نگرفته باشند.

ماشین های CNC | دستگاه های cnc | انواع دستگاه cnc | دستگاه سی ان سی | سی ان سی

همه افراد درگیر در محیط تولید باید به خوبی از آنچه در ابزارهای پیچیده ماشین رخ می دهد آگاه باشند. به عنوان مثال ، مهندس طراح باید دانش کافی در مورد CNC داشته باشد تا تکنیک های ابعاد و تلرانس را برای قطعات کاری که در ماشین های CNC ساخته می شوند ، تکمیل کند. مهندس ابزار باید CNC را به منظور طراحی ابزار و تجهیزات برش برای استفاده در دستگاه های CNC درک کند. افراد کنترل کیفیت باید ابزارهای دستگاه CNC را که در شرکت خود استفاده می شود به طور کامل بشناسند تا بتوانند بر این اساس کنترل کیفیت و کنترل فرایند آماری را برنامه ریزی کنند.

پرسنل کنترل تولید باید از فناوری CNC شرکت خود به شکل کامل مطلع باشند تا بتوانند برنامه ریزی های تولید واقعی داشته باشند. مدیران، پیشکسوتان و رهبران تیم باید CNC را به خوبی درک کنند تا بتوانند با همکاران خود ارتباط هوشمندانه برقرار کنند. همچنین ناگفته پیداست که برنامه نویسان CNC، اپراتورها و سایر افراد که مستقیماً با تجهیزات CNC کار می کنند نیز باید درک بسیار خوبی از CNC داشته باشند.

دستگاه CNC (سی ان سی ) چیست؟

Control Numerical Computer یا به اختصار CNC ( سی ان سی ) با استفاده از داده های دیجیتالی، یک برنامه (Computer Aided Manufacturing)  برای کنترل، خودکار سازی و نظارت بر حرکات یک دستگاه استفاده می شود. این دستگاه می تواند دستگاه فرز، تراش، روتور، دستگاه جوش، دستگاه سنگ زنی، دستگاه برش لیزری یا واترجت، ربات یا بسیاری از انواع دیگر دستگاه باشد.

برای ماشینهای صنعتی بزرگتر، رایانه معمولاً یک کنترلر اختصاصی روی صفحه است. اما برای بیشتر ماشین ها یا با برخی از موارد بهبود سیستم، کامپیوتر می تواند یک کامپیوتر خارجی باشد. کنترلر CNC با یک سری موتور و اجزای درایو به منظور حرکت و کنترل محورهای دستگاه و اجرای حرکات برنامه ریزی شده کار می کند. در ماشینهای صنعتی معمولاً یک سیستم فیدبک پیچیده وجود دارد که بطور مداوم سرعت و موقعیت برش را کنترل و تنظیم می کند.

دستگاه CNC ( سی ان سی ) دسکتاپ چیست؟

ماشین های CNC دسکتاپ سبک و متفرقه زیادی وجود دارند. بطور کلی این مدل ماشین ها از لحاظ وزن سبک تر ، ظریف تر ، کم دقت تر ، آهسته تر و ارزانتر از همتایان صنعتی خود هستند. اما می توانند برای ماشینکاری اشیاء تشکیل شده از مواد نرم تر مانند پلاستیک، کف و موم به خوبی از آنها استفاده کرد. بعضی از دستگاه های دسک تاپ ممکن است مانند چاپگر کار کنند. بقیه آن ها سیستم فرمان بسته خود را دارند و شاید حتی نرم افزار اختصاصی CAM نیز داشته باشند. تعدادی نیز کد استاندارد G را به عنوان ورودی قبول می کنند. برخی از دستگاههای دسکتاپ استاندارد صنعتی برای کنترل کارهای کوچک با کنترلرهای اختصاصی وجود دارند.

تعریف Computer Aided Manufacturing

ماشین های CNC | دستگاه های cnc | انواع دستگاه cnc | دستگاه سی ان سی | سی ان سی

CAM به معنی ماشینکاری یا ساخت به کمک رایانه و استفاده از بسته های نرم افزاری مختلف برای ایجاد نوار ابزار و کد NC برای اجرای یک ماشین کنترل شده CNC، بر اساس داده های رایانه ای سه بعدی (CAD) اشاره دارد. هنگامی که این دو با هم استفاده می شوند، به این حالت معمولاً CAD / CAM گفته می شود. باید به این نکته توجه داشت که CAM در واقع دستگاه CNC را اجرا نمی کند، بلکه در واقع کدهایی را برای ادامه حرکت آن ایجاد می کند. همچنین این یک اتفاق اتوماتیک نیست که مدل CAD شما را وارد نرم افزار دستگاه کند و کد NC صحیح را جایگزین کند.

برنامه نویسی CAM، مانند مدل سازی سه بعدی، به دانش و تجربه در اجرای برنامه، تدوین استراتژی های ماشین کاری و دانستن اینکه در هر موقعیتی از چه ابزار و عملیاتی برای به دست آوردن بهترین نتیجه لازم است، نیاز دارد. در حالی که برنامه های ساده ی بدون مشکل زیادی برای استفاده ی کاربران بی تجربه و کم تجربه وجود دارد، تا فرد بتواند با صرف زمان و هزینه کمتری به سطح حرفه ای اپراتوری دست یابد.

NC- code چیست؟

یک زبان رایانه ای نسبتاً ساده که یک دستگاه CNC ( سی ان سی ) قادر به درک و اجرای آن است. این زبانها در ابتدا برای برنامه ریزی قطعات به طور مستقیم در صفحه کلید دستگاه و بدون کمک برنامه CAM ساخته شده بودند. آن ها به دستگاه می گویند چه چیزی برای اجرای یکی یکی و همچنین کنترل سایر عملکرد های دستگاه مانند اسپیندل، سرعت تغذیه و مایع خنک کننده، انجام می شود. رایج ترین زبان کد G یا کد ISO است، یک زبان برنامه نویسی ساده الفبایی که برای اولین دستگاه های CNC در دهه ۷۰ ساخته شده است.

Post Processor چیست؟

در حالی که G-code استاندارد در نظر گرفته می شود، هر تولید کننده می تواند قسمت های خاصی مانند توابع کمکی را اصلاح کند که در این حالت وضعیتی را ایجاد می کند که کد G ساخته شده برای یک دستگاه ممکن است برای دیگری کار نکند. همچنین بسیاری از سازندگان ماشین آلات مانند Heidenhain یا Mazak وجود دارند که زبان های برنامه نویسی خود را توسعه داده اند. بنابراین، برای ترجمه مسیرهای محاسبه شده داخلی نرم افزار CAM به کد NC خاص که ماشین CNC ( سی ان سی ) قادر به درک آن است، یک پل نرم افزاری به نام Post Processor وجود دارد. Post Processor، پس از پیکربندی صحیح کد مربوطه را برای دستگاه انتخاب شده صادر می کند. در این صورت هر سیستم CAM می تواند کد مناسب مربوط به هر دستگاه را تولید کند. Post Processor ها ممکن است با سیستم CAM به طور رایگان یا با هزینه اضافی افزوده شوند.

همه چیز در مورد تراشکاری